The Paper Dolls - Julia Donaldson

12:23


O mojej miłości do twórczości Julii Donaldson nie muszę już chyba nikogo przekonywać, ale dziś chcę przedstawić Wam książkę, która na początku wcale nie przypadła mi tak bardzo do gustu.


Po pierwsze - jak Donaldson to i Scheffler (ilustrator m.in. Gruffalo), a "The Paper Dolls" zostały zilustrowane przez Rebeccę Cobb, nieznaną mi do tej pory ilustratorkę. Książka sama w sobie wizualnie wydaje się skromniejsza, niż reszta mojej donaldsonowej biblioteczki. Wydaje się - bo tak naprawdę nie tylko zostawia ogromne pole dla wyobraźni, ale ilustracje są dokładnie przemyślane i pomagają czytelnikowi tworzyć kolejne historie.Bohaterką jest mała dziewczynka, która nosi tygrysie kapcie i razem ze swoją mamą wycinała laleczki z papieru. Laleczki miały  różne przygody: spotykały dinozaura, skakały, jeździły autobusem, tańczyły w zagrodzie i dookoła słoika z miodem, oglądały gwiazdy... ale spotkały też chłopca, który postanowił je pociąć. Laleczki nie zniknęły na zawsze, pozostały w sercu i pamięci dziewczynki, razem z jej babcią, która odeszła, zagubionym mydełkiem, myszką i wszystkimi innymi pięknymi wspomnieniami. A dziewczynka dorosła i sama stała się mamą małej dziewczynki, razem z którą wycinała... papierowe laleczki.


To trochę opowieść o dziewczynce, trochę o przemijaniu i tak naprawdę możemy ją podciągnąć do wielu tematów, według naszych potrzeb i upodobań. Przy każdorazowym czytaniu czy choćby samym przeglądaniu ilustracji docieramy do czegoś nowego.


Po przeczytaniu jej z dziećmi na pewno zrobimy własne laleczki. Być może je potniemy, by zostały w naszej pamięci, być może nie. Każdy czytając tę książkę dotrze do innego przesłania, innych wniosków, pozwolę więc dzieciom na to, by dotarły do własnych przemyśleń, a potem zadecydujemy wspólnie, jakie działania podejmiemy. Język, jakim napisana jest książka, to nadal lekkie, melodyjne, charakterystyczne dla Donaldson rymowanki.

"The Paper Dolls" Julii Donaldson możecie kupić w Księgarni Kangurek, w której do końca marca na hasło maleduze otrzymacie 10% zniżki. 

Pozdrawiam Was w ten mroźny dzień!
Monika

Może spodoba Ci się!

0 komentarze