Dex's Dino Stomp!

13:59
👉Czy są tu fani Cheeky Monkey i jej Cheeky's Jungle gym? 
👉Czy są fani Captain Jack i jego Pirate Dance? 
👉No i nareszcie, czy są u fani Dexa i jego Dex's Dino Stomp?

Przyznam szczerze, że ja fanką tych utworów nie byłam, niezależnie od kursu, na którym pracowałam. Jeśli nie pracowaliście na żadnym z tych kursów, to spieszę z wyjaśnieniem: to krótkie utwory, w których postać wypowiada słówka z danego działu, a pomiędzy nimi następuje rytmiczna wstawka muzyczna. Pewnego dnia mnie olśniło i zaczęłam z nich korzystać.

Muzyczna stawka jest po coś, więc dlaczego jej nie wykorzystać?
Pierwszym pomysł powstał przy dziale polar animals, w Captain Jack 2. Przygotowałam dla dzieci opaski ze zwierzątkami, kiedy występowały one w Pirate Dance, konkretne dzieci w roli zwierzątek wychodziły na środek i tańczyły dziki taniec radości lub naśladowały dane zwierzątko.

Korzystając z opasek, nie musi to być taniec - dzieci mogą np. siedzieć w kole, a gdy usłyszą swoje słówko wstać, obiec koło i wrócić na swoje miejsce. Innym sposobem wymagającym wcześniejszego przygotowania, są np. ilustracje na smyczach czy wstążkach, w ilości odpowiadającej liczbie dzieci. Kiedy pada dane słówko dzieci szukają ilustracji, podbiegają i zakładają na szyję/rękę. Właściwie ilość obrazków może być mniejsza, niż liczba dzieci, ale ja osobiście nie jestem za takim rodzajem rywalizacji.

Jeśli nie lubicie spędzać dużo czasu na przygotowywaniu pomocy lub najzwyczajniej w świecie go nie macie, to z powyższej propozycji możecie skorzystać również z użyciem realiów, zabawek, oczywiście, jeśli do danego tematu da się takie znaleźć ;). Jeśli nie jesteście w stanie zapewnić tylu realiów, ile jest dzieci, to wystarczy po kilka sztuk z danego rodzaju. Wtedy zanim padną słówka, ustalcie z dziećmi kolejność. Podzielcie je na grupy i wręczcie np. flashcard, po jednym każdej grupie. Kiedy usłyszą to, co mają na swojej karcie, mają chwilę trwającą tyle, ile wstawka muzyczna, by znaleźć odpowiednik swojej ilustracji.

Najprostszą opcją i wymagającą najmniej przygotowania jest podbieganie do odpowiedniej karty, której nazwę słychać w utworze. Dla tych z Was, którzy tak jak ja są ograniczeni miejscem, polecam wersję skromniejszą: rozkładam flashcards na dywanie, dzieci stoją na poduszkach i kiedy padnie z nagrania dane słowo, muszę dotknąć stópką odpowiedniej karty. Jeśli stopy niekoniecznie Wam odpowiadają, super sprawdzą się zabawki z jajek niespodzianek, czy inne drobiazgi. A jeśli jesteście w posiadaniu zabawnych wskaźników - też świetnie się tu sprawdzą. 


Krótkie podsumowanie, jak można wykorzystać utwory typu Dex's Dino Stomp:
👉taniec z opaskami,
👉okrążanie koła,
👉zakładanie na rękę/szyję ilustracji,
👉odnajdywanie realiów,
👉podbieganie do flashcards,
👉dotykanie/wskazywanie odpowiedniej karty,
👉układanie na odpowiedniej karcie zabawek z jajek niespodzianek lub innych drobiazgów.


Jeśli macie inne pomysły - podzielcie się nimi w komentarzach!

Pozdrawiam Was w ostatni dzień listopada :)
Monika

*Wpis został przygotowany we współpracy z wydawnictwem Macmillan

Może spodoba Ci się!

0 komentarze