5 sposobów na maty KIDDO

00:00


Maty KIDDO to jedna z moich ulubionych pomocy dydaktycznych. Zajmuje zaszczytne miejsce w moim zestawieniu top five razem z m.in. snapami Usborne. No dobra, wiem, że nie kosztują mało, ale zapewniam, że są warte każdej złotówki. Wiem, że są wśród Was, czytelników osoby, które posiadają kilka kompletów, ale są i tacy, którzy posiadają np. jeden komplet do jednego, konkretnego tematu.
Dzisiaj chciałabym pokazać Wam, jak wycisnąć z mat jeszcze więcej - niezależnie od tego, ile kompletów macie. Jednym z moich najnowszych zestawów jest zestaw food, którego maty można ułożyć w talerze z różnymi posiłkami.Gra planszowa/klasy


Z zestawu mini (8 mat) możemy ułożyć "planszę" do gry w klasy. Kiedy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zestawu basic (24 maty), utworzymy świetną podłogową grę planszową. Super jest to, że dzięki gumie, którą są pokryte, możemy rozłożyć je zarówno na podłodze np. w sali gimnastycznej, czy dywanie w sali przedszkolnej i śmiało po nich skakać.
Memory


Ta opcja sprawdzi się przy większym zestawie, ponieważ potrzebujemy podwójnych mat. Układamy je grafiką do dołu i gramy w znaną wszystkim grę memory/pamięć. Dla moich dotychczasowych uczniów największym zaskoczeniem w tej grze była... ogumowana część, ze względu na swój kolor. Wszystkie moje pomoce są zazwyczaj kolorowe, a po rozłożeniu mat mamy pełen dywan czarnych kwadratów/prostokątów. Dzieciaki śmieją się, że to "mroczna memory game" :)


Lotto


Rozdajemy dzieciom po kilka mat (w zależności od liczebności grupy). Następnie wymieniamy różne potrawy. Dziecko, które trzyma matę z wymienioną przez nas potrawą, rzuca matą na  środek koła. I tak do momentu, aż wszyscy będą bez mat. 

Use your imagination


Maty są bardzo giętkie i elastyczne. Świetnie sprawdzą się do zabawy "use your imagination". Siedzimy w kole i podajemy sobie matę. Prowadzący mówi "It's a horse". Kolejna osoba ma za zadanie zaprzeczyć i zmienić przedmiot, na przykład: "It's not a horse, it's a lollipop." starając się przy tym uformować matę na kształ rzeczy, którą ona rzekomo się staje.Speaking


Jeden zestaw mat może służyć nam do rozmów i wypowiedzi maluchów ze strukturą "I like, I don't like". Przykładowo: "I like fish, I don't like egg.". Inną zabawą, która bardzo zachęca dzieci do mówienia jest też jedna z moich ulubonych: "Describe". Dzieci na miarę swoich możliwości opisują matę, którą sobie wybierają. Reszta musi odgadnąć, która mata jest opisywana. To, co jest super to to, że dziecko opisuje na tyle, na ile potrafi. Jedne maluchy opiszą tylko kolory, a inne dodadzą już określenia big/small itp. Wpis powstał w ramach akcji High 5! Przybij piątkę z blogującymi anglistkami. Oprócz mnie, wzięło w niej udział mnóstwo genialnych dziewczyn:

Karolina Kępska Teacher Trainer - 5 żyć kartonowego pudełka
Head Full of Ideas - 5 pomysłów na lodowe kubeczki
Angielskie Bajanie - 5 pomysłów na tekturowe rolki  
Może spodoba Ci się!

12 komentarze

 1. Jak ja uwielbiam maty, a teraz tyle nowości się pojawiło - już się nie mogę doczekać, jak wezmę je na zajęcia, zwłaszcza że nawet z jednym zestawem aż tyle można! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też! Większość otrzymałam w wakacje, więc nie mogę się doczekać, aż je wszystkie wytarmoszę na zajęciach:)

   Usuń
 2. Bardzo fajna różnorodność - uwielbiam, kiedy bez większych przygotowań mogę pomóc dzieciom rozwijać różne kompetencje językowe. Dobra zabawa i efekty gwarantowane! Dzięuję <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne pomysły na maty, ogromnym plusem jest to, że zmuszają do ruchu i rozwijają wyobraźnię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie jestem posiadaczką tych mat, ale mają one ogromny potencjał!

  OdpowiedzUsuń
 5. Te maty podobają mi się od daaawna :) Trochę odstrasza mnie cena, ale wszyscy chwalą, że wartro. Jak widać, mają wiele możliwości zastosowań.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z matami KIDDO jak zwykle niezastąpione. Świetne pomysły, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne maty i ekstra zabawy 😉 marzą mi się takie na zajęciach 😍

  OdpowiedzUsuń
 8. Coraz bardziej przekonuję się do mat :) Fajnie, że można zrobić z nimi tak wiele rzeczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz już wiem, dlaczego wszyscy uwielbiają te maty!:D

  OdpowiedzUsuń
 10. Fantastyczną sprawą jest to, że można po nich skakać :) Gra w klasy zawsze super :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Maty są mega!!❤️! Mam większość zestawów już od dawna, to była moja pierwsza pomoc dydaktyczna, która znalazłam w necie zaczynając przygodę z nauczaniem dzieci.
  Podaje jedną inspirację, która wykorzystuje często bo dzieci to uwielbiają, piosenka „I’m a music Man” wykorzystuje maty aby dzieciaki robiły z nich instrumenty w trakcie utworu, zabawa na zwinność rączek tez między innymi ;) polecam��

  OdpowiedzUsuń