Morze eksperymentów - wakacyjne aktywności

11:06


Wakacje, znowu są wakacje... tak sobie właśnie śpiewam:) Znasz tę piosenkę? Mieszkam w województwie Zachodniopomorskim, więc dla mnie wakacje to przede wszystkim morze. Potem rower, książka, film, ale dziś skupimy się właśnie na morzu. 


Kocham morze, szczególnie nasze polskie, ale kiedy w planie zajęć widzę po raz nie wiem już który słowa bursztynek, muszelka, plaża, co pływa, co tonie, to robi mi się słabo. Od 8 lat pracuje w przedszkolu, a to oznacza przynajmniej ośmiokrotne omawianie tego tematu. W tym roku, na wakacje przypadły mi grupy pięcio i sześciolatków, więc mogłam zrobić nieco odmienne i trudniejsze rzeczy. 

Pojawiły się oczywiście znane i lubiane zabawy sensoryczne - z głównym udziałem piasku z piaskownicy:), morskie prace plastyczne, wyklejanie liter plasteliną i muszelkami. Poszliśmy jednak o krok dalej i wykonaliśmy kilka eksperymentów i doświadczeń, do których zainspirował mnie artykuł "Morze pomysłów" autorstwa Patrycji Ampulskiej, w magazynie Inspiracje Nauczanki (czerwiec - lipiec 2018).Morze w butelce

potrzebne materiały: butelka lub słoik, woda, czysty piasek, muszelki, kamyki. 

Do słoika wsypujemy piasek, dodajemy kamyki i muszelki, ostrożnie zalewamy wodą, zakręcamy. Radość podwójna - trzęsiemy i obserwujemy jak wszystko wraca na swoje miejsce, albo zalewamy wodą mniej ostrożnie - obserwujemy jak wszystko się unosi i wraca na swoje miejsce. 

Woda słodka czy słona?

potrzebne materiały: posolona woda, woda mineralna.

Dzieci próbują (u mnie każdy miał swoją łyżeczkę) wodę mineralną i zwykle nie potrafią określić czy jest słodka, czy słona. Następnie próbują słonej wody (nieco przesolonej:)), a potem znów mineralnej, która po skosztowaniu słonej, zyskuje słodki posmak. Ułatwia to dzieciom zrozumienie pojęcia "słodka".


Przedszkolne akwarium

To ulubiona część zajęć dzieci w każdym wieku. Z wielkiego przeźroczystego pudła stworzyliśmy własne akwarium. Wyposażyliśmy je w kamyki, muszelki oraz sztuczne rośliny akwarystyczne (wszystko zakupiłam za ok. 5zł w lokalnym chińskim markecie). 

Akwarium na oknie 

Kilka lat temu na zajęcia z języka angielskiego wycinałam morskie zwierzątka z pianki plastycznej. Teraz, zawsze kiedy wykonuję z dziećmi przedszkolne akwarium, moczymy w nim te zwierzątka i przyklejamy na okno. Super to wygląda, a zwierzątka po jakimś czasie odpadają, nie pozostawiając na oknie śladu. Bez problemu można je z okna samodzielnie zdjąć. My zostawiamy i przewidujemy, które odpadną pierwsze.


Jakie jeszcze ciekawe eksperymenty wykonujecie przy realizacji tematów morskich i wodnych?
Napiszcie w komentarzu:)


Pozdrawiam wakacyjnie,
Monika

Może spodoba Ci się!

0 komentarze