Discover the wallhanging

15:51Pomoce dydaktyczne to jedna z kilku bazowych rzeczy, które są w naszej pracy niezbędne. Należę do tej grupy nauczycieli, która uwielbia mieć cały ogrom gier, kart, propsów. Pojawił się tylko w tym wszystkim jeden mały problem (oczywiście pomijając wydawane ilości złotówek:)) - brak miejsca na przechowywanie tych wszystkich cudów. Przychodzi więc moment na uruchomienie swojej kreatywności na poziomie master i wykorzystywanie posiadanych już pomocy do różnych celów i tematów.

Nie mogę się zdecydować, czy lubię bardziej pomoce stricte nawiązujące do jednego tematu, czy takie uniwersalne, które wykorzystamy do wielu zagadnień z różnymi grupami wiekowymi. Mam swoich pojedynczych ulubieńców, ale wiodącej grupy po prostu nie potrafię wybrać. 

Pewne jest to, że moją ulubioną pomocą uniwersalną  jest wallhanging. W ten konkretny zaopatrzyłam się akurat w wydawnictwie Macmillan, pochodzi on z serii Discover with Dex, którą jestem pewna, że znacie (po moim wiecznym polecaniu i pisaniu o niej wszędzie:) ).  Jest wykonany z materiału, z przeźroczystymi kieszonkami no i oczywiście - przesłodkim Dexem. Każda z kieszonek ma tło w innym kolorze, co daje nam dodatkowe pole do popisu, ale o tym za chwilę.

Autorzy zachęcają nas aby za pomocą tego plakatu (niech to będzie nasza robocza nazwa) wprowadzić np. Dex's word of the day - czyli najtrudniejsze słówko, które dzieci w mig zapamiętają. Świetnie nadaje się on do wprowadzenia słownictwa, ale też i wszystkich zabaw z flashcards w roli głównej. What is missing?
Zamiast na podłodze - włóżmy karty w kieszonki i zagrajmy w dokładnie ten sam sposób. Ta pozornie tylko zmiana miejsca ułożenia kart, dla dzieci będzie totalnie nową grą.

Let's switch places!
Zamień karty miejscami i pozwól dzieciom odgadnąć, które z nich są w nowym miejscu.

Try to remember
Nazywaj razem z dziećmi kolejne flashcards. Po każdej kolejce zasłoń jedną kartę - niech dzieci zapamiętują zasłonięte obrazki i wymawiają ich nazwy nawet wtedy, gdy są zakryte (wystarczy je odwrócić w kieszonce). Dzieci uwielbiają zabawy tego typu - tak jak uwielbiają piosenke SSS "B-I-N-G-O".Sorting
Okej, znacie mnie i wiecie, że uwielbiam sortowanie. Wykorzystując potencjał plakatu i kolorowe tła kieszonek - świetny sposób na utrwalanie kolorów. Po prostu razem z dziećmi wkładamy kolorowe przedmioty do odpowiednich kieszonek. Revision game
Dexowe flashcards mają kolorowe obwódki. Każdy temat to inny kolor. Wystarczy ułożyć flashe ilustracjami do dołu, karta na karcie. Dzieci kolejno odkrywają karty i nazywają je. Każda nazwana karta wędruje do wallhanging, a nienazwana - albo na spód , albo do kolejnej osoby. 

How many letters?
Ze starszymi uczniami możecie poćwiczyć również pisownię - niech każdy uczeń wybierze sobie kilka flashy, przypiszcie każdej kieszonce liczbę liter lub sylab. Niech dzieci powkładają flashe w odpowiednie kieszonki. 


Jeśli wytrwałeś do końca wpisu, pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Uwielbiam je czytać:)  Jaka jest Twoja najbardziej szalona, a jednocześnie najbardziej uniwersalna pomoc dydaktyczna? 


Pozdrawiam wolnoczwartkowo:)
Monika


Może spodoba Ci się!

1 komentarze

  1. Ooo, fajne, fajne :) Rzeczywiście do wielu rzeczy się przyda :). Ja nie umiałabym wybrać jednej ulubionej, ale chyba już zawsze będę stawiać na pudła i pudełka, a ostatnio też pojawiła się u mnie fajna pomoc dydaktyczna od Macmillana - Treasure Chest z kursu Captain Jack.

    OdpowiedzUsuń