Zanim wkroczy specjalista
11:53
Dosięgają nas kryzysy. Niezależnie od tego ile lat pracujemy w zawodzie, jakie mamy doświadczenie i jaką wiedzę. Przychodzi taki dzień, że mamy ochotę rwać sobie włosy z głowy i co wtedy? Szukamy pomocy - u koleżanek, na facebookowych grupach przedszkolnych, czasem w literaturze.
W kwietniu miałam ogromny spadek... wszystkiego. Pomysłowości, cierpliwości, chęci. Oprócz mega pozytywnego kopa, którego dostałam na bliżejprzedszkolnym forum, przywiozłam sobie jedną pamiątkę w postaci książki. Szybko przekartkowałam ją na stoisku i stwierdziłam, że będzie to dobra lektura do pociągu. I tak odkryłam perłę, moje drogie - perłę, która totalnie ułatwia funkcjonowanie w trudnych sytuacjach.
Zanim wkroczy specjalista to książka zarówno dla początkujących nauczycieli, jak i tych ze sporym stażem. Dzieli się na trzy części: Dzieci i ich emocje, Dzieci w relacjach i Dzieci w rodzinie. Każda z części to pięć problemów/zagadnień. Każde z nich zawiera:
- opis problemu,
- diagnozę, rozpoznanie,
- praktyczne porady dla rodziców,
- praktyczne porady dla nauczycieli,
- kiedy zgłosić się do specjalisty,
- zagadnienia teoretyczne,
- opowiadanie.
Opis problemu, to kilka zdań wprowadzających, nakreślających jego istotę. Natomiast diagnoza, to szerszy opis, wiedza w pigułce, bez której nie rozwiążemy danej trudności. Pomaga nam usystematyzować sobie posiadaną już wiedzę i zrozumieć daną trudność. Porady dla rodziców skradły moje serce. To kilka porad sformułowanych zwięźle, ale bez pomijania istotnych treści. To tak naprawdę "gotowiec", który możemy wręczyć rodzicom i/lub wykorzystać do przygotowania się do rozmowy. Porady dla nauczycieli zawierają również podpunkt jak rozmawiać z rodzicami. Szczególnie przydatny początkującemu nauczycielowi, ale ten doświadczony również z niego skorzysta. Autorka podpowiada również, kiedy należy zgłosić się do specjalisty, a na koniec serwuje nam opowiadanie, coś w rodzaju bajki terapeutycznej, dopasowanej do każdego z problemów. Pod każdym tematem znajdziemy także materiały źródłowe - dla tych, którzy chcą zgłębić dany temat.
Porady zarówno dla nauczyciela, jak i dla rodzica są trafne. Nieraz pomagały mi w rozmowie z rodzicem, szczególnie trudnym, a także w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo żałuję, że nie natknęłam się w początkach mojej nauczycielskiej "kariery" na tę pozycję, bo pracowałoby mi się o wiele łatwiej. Mój egzemplarz jest już trochę sfatygowany, bo często z niego korzystam, ale pokazuję i polecam go też innym pracownikom. Tym sposobem zakupiła go nasza Pani Dyrektor, Pani psycholog i kilka nauczycielek.
Problemy, które są poruszane:
- adaptacja,
- problemy z jedzeniem,
- uzależnienie dzieci od telewizji i urządzeń multimedialnych,
- rozwój psychoseksualny i onanizm dziecięcy,
- mutyzm wybiórczy
- dzieci izolujące się oraz izolowane,
- zachowania agresywne,
- dyscyplina,
- rozwój moralny, kłamanie,
- radzenie sobie z niepowodzeniami,
- rozstania w rodzinie,
- śmierć i umieranie w rodzinie dziecka,
- przemoc wobec dzieci,
- euroemigracja,
- rozmowy z rodzicami.
Zanim wkroczy specjalista to aż 15 problemów i przynajmniej dwa razy tyle rozwiązań. To książka do czytania od deski, do deski albo wybiórczo. To jedna z tych, w której nie podkreślisz najważniejszych fragmentów, bo cała jest ważna. To taka pozycja, którą czytasz z zapartych tchem, choć jest z rodzaju poradników.
Autorką jest Agnieszka Wentrych - psycholog i terapeuta. PRAKTYK. Pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej, prowadzi indywidualne zajęcia terapeutyczne, a także zajęcia grupowe, konsultacje. Można by pisać i pisać bez końca.
Koszt książki to 25-33 zł w zależności od promocji. Można ją kupić TUTAJ. Po kliknięciu w link można obejrzeć przykładowy rozdział.
Może znacie jeszcze jakieś perełki książkowe? Chętnie przyjmę Wasze polecenia:)
Pozdrawiam,
Monika
0 komentarze