#backtoschool: Co przygotować na pierwszy dzień przedszkola?

16:58Pierwszy dzień to zawsze początek czegoś nowego. Kolejnego roku, kolejnej niezwykłej przygody. Tuż przed rozpoczynają się ekscytujące przygotowania. Nowy wystrój sali, rozkładanie nowych zabawek. Coś, co wielu z nas lubi najbardziej. Zaczyna się też odwieczny dylemat: co przygotować na pierwszy dzień? Postaram się choć trochę ułatwić odpowiedź na to pytanie.


Wiadomo, że jeśli rozpoczynamy rok z grupą trzylatków, zaczynamy od adaptacji. Ale co ze starszymi dziećmi?

Przygotuj niespodziankę już w szatni

Czy to cztero, czy pięcio, czy sześciolatek pierwszy pobyt w szatni po wakacjach kojarzy się z rozstaniem z rodzicem. Nawet jeśli to "już" sześciolatek, to jest to nadal dziecko. Niepodzianka w szatni, to coś, co sprawi, że nasz starszak będzie podekscytowany na myśl o przekroczeniu progu sali. 
Pierwszą niespodzianką będzie to, że moi zerówkowicze nie będą mieli znaczków. Na swoich szafkach będą mieli etykietki w kształcie ołówków ze swoimi imionami i nazwiskami. Zobaczą też, że zmienił się wystrój tablic, głównie informacyjnej. W minionym roku była pełna biedronek, a teraz wszystkie etykietki są w ramce z ołówków. Na swoich szafeczkach każdy też dostanie drobny upominek - to nasza tradycja od żłobka:). W tym roku będą to... żółte ołówki, każdy z imieniem dziecka - tak, jak etykietki z imionami.


Element zaskoczenia

Jeśli prowadzisz swoją grupę już któryś rok, to dzieci wiedzą, czego się spodziewać tego pierwszego dnia. Okej, może nie w stu procentach, ale na pewno chociaż trochę. Moje dzieciaki wiedzą, że uwielbiam się przebierać i wykorzystuję każdą okazję, by to zrobić, więc nie mogę ich zawieść podczas naszego ostatniego pierwszego dnia:). W tym roku moja kreacja (choć jeszcze w trakcie przygotowania) będzie... no kto zgadnie? Ołówkowa:). Do ogromnej spódnicy przyszyję ołówki z filcu, które już przygotowałam, do tego stare tenisówki pomaluję tak, by wyglądały jak ołówki i jako wisienkę na torcie przygotuję naszyjnik z ołówków - podpatrzyłam u koleżanki ze studiów, która kiedyś chwaliła się naszyjnikiem z kredek - mega pomysłowe!Wprowadź harmonogram dnia

Już tego pierwszego dnia wdrażaj dzieci w harmonogram dnia. Rozplanuj aktywności tak, by odzwierciedlały harmonogram, który w tym roku będziecie realizowali. Koniecznie ustalcie sobie formę powitania - obojętnie, czy będzie to piosenka, taniec, czy uścisk dłoni. Pamiętacie krążący ostatnio filmik, w którym nauczyciel witał się z każdym dzieckiem inaczej? Tak, wiem, wiem - "nie ma na to czasu" - ale pomysł petarda!

Przydziel każdemu znaczek 

I miejsce przy stoliku, a także szafkę/szufladę. Nic nie pomaga się tak zadomowić, jak posiadanie własnego kąta, choćby w postaci szafki, półki czy szuflady. 

Opracujcie kodeks przedszkolaka

Dzięki temu dzieciom łatwiej będzie przypomnieć sobie to, czego od nich wymagamy, a także wrócić do naszego przedszkolnego świata po wakacjach. No i wiadomo - przygotuj go razem z dziećmi, nie sama.

Przygotuj pracę plastyczną

Koniecznie taką, którą będziesz mogła wywiesić na wystawie już tego pierwszego dnia. Tak, by rodzic odbierający dziecko widział, że coś już dzisiaj się działo ciekawego. Niech praca nie będzie zbyt trudna i żmudna. Szczególnie tego pierwszego dnia, który wbrew pozorom jest dla dzieci trudny powinny one odnieść poczucie sukcesu. Nie bój się brokatu i świecidełek:)

Rób zdjęcia!

No wiadomo, nie cały dzień:) Ale spraw, by dzieci poczuły się wyjątkowo. Ja z pewnością urządzę sesję zdjęciową. Od czterolatków urządzamy je właśnie pierwszego dnia - z odpowiednim rekwizytem. Do tej pory były to ramki "Pierwszy dzień w...". Teraz będzie to gigantyczny ołówek z napisem "Pierwszy dzień w zerówce". Dodatkowo każde z dzieci wybierze sobie perukę lub zabawne okulary.

Nie zapomnij o zabawie

Nie wszystkie dzieci chodzą do przedszkola w wakacje, nie wszystkie przedszkola są otwarte... dzieci są za sobą stęsknione. Niezależnie od tego ile cudownych atrakcji przygotujesz one i tak nie będą mogły się doczekać czasu, kiedy będą mogły najzwyczajniej w świecie pobawić się z dawno niewidzanym kolegą czy koleżanką:).

Pierwszy dzień to nasza szansa, by rozpalić iskierkę podekscytowania i głodu wiedzy, jeszcze większego głodu...:) To też świetna okazja do tego, by popracować nad grupą jako całością, nad jej zintegrowaniem i... zachowaniem:)

Co dodalibyście do tej listy? 

Pozdrawiam nadal wakacyjnie!
Monika

Może spodoba Ci się!

15 komentarze

 1. :-) skorzystam z podpowiedzi

  OdpowiedzUsuń
 2. Zakochałam się w ołówkach!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysły chętnie skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam osoby, które pokazują dzieciom, jakie są ważne i wyjątkowe :) Pięknie to pani wymyśliła. Od pierwszego dnia będą zadowoleni, że już wrócili po wakacjach. Dzięki takim osobom dzieciaki witają przedszkolną salę z uśmiechem na twarzy! BRAWO :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Monia! Super pomysły, bardzo miłe! Kiecka, zdjęcia i dobra organizacja to cenne inspiracje :) poza tym ta spodnica, to na pewno będzie hit! Czekam na fotki! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajne rady, część z nich są ze mną ale dzięki, bo znalazłam też nowe inspiracje

  OdpowiedzUsuń