5 wskazówek na pierwsze zajęcia

10:00


Keep calm and say hello

Przedstaw siebie, krótko opowiedz o zasadach. Ja mówię jak się nazywam, wspominam też, że na zajęciach będzie z nami specjalny gość, który rozumie tylko po angielsku, więc i my będziemy starać się mówić w tym języku. Potem do akcji wkracza pacynka. Zdradź dzieciom jej imię. Jeśli masz taką możliwość ukryj ją gdzieś - niech dzieci nawołują ją chodząc po sali. Jeśli nie - ukryj ją za plecami. Niech dzieci przywitają się także z nią. 

Keep calm and think about routines

Pomyśl o rutynach na swoich zajęciach. Stałe elementy wprowadzają dzieci w poczucie bezpieczeństwa, które sprzyja przyswajaniu wiedzy. Pomimo tego, że są to elementy stałe, to ich treść może się zmieniać. Moje rutyny to:
 • hello song
 • Where's Dex/Cheeky?
 • warm up questions
 • goodbye song
Hello & goodbye song  nie jest jedna i ta sama przez cały rok. Kiedy natknę się na nową piosenkę, która mi się spodoba - zmieniam, albo śpiewamy naprzemiennie. Na niektórych płytach do kursów są czasem 2-3 piosenki na powitanie/pożegnanie. Where's Dex/Cheeky to poszukiwanie pacynki, o którym wspomniałam już powyżej.  Pacynka zazwyczaj jest w innym miejscu (pozwala to także utrwalać in, under, behind w staszych grupach:)

Keep calm and have a backup plan

Miej coś w zanadrzu, ponad plan. Nie da się zaplanować pierwszych zajęć idealnie, tak by wypełnić je co do minuty. Dlatego warto przygotować sobie coś dodatkowego, zabawę, czy może szybki i prosty craft, który przeprowadzisz,gdy zostanie niezagospodarowane 5 czy 10 minut. To działa też i w drugą stronę. Zastanów się, który z punktów lekcji możesz przyspieszyć lub nawet zrezygnować z niego, gdy okaże się, że któraś z aktywności zajęła więcej czasu, niż przewidziane było w scenariuszu. 

Keep calm and prepare yourself for anything

Pierwsze zajęcia, szczególnie z nową grupą są stresujące. Musisz być przygotowany na wiele sytuacji: dziecko się zmoczy, rodzic koniecznie będzie chciał uczestniczyć w zajęciach, nauczycielki z grupy, które powinny być z Tobą w sali chcą wyjść na czas trwania zajęć, będzie więcej dzieci, będzie mniej dzieci, dzieci wdadzą się w bójkę, zawiedzie sprzęt muzyczny... przed zajęciami przygotuj się (głównie psychicznie:)) na takie ewentualności. 

Keep calm and take a deep breath

Weź głęboki oddech. Albo sto, jeśli zaczynasz z grupą maluszków;) I pamiętaj - jesteś the best i poradzisz sobie. Dla własnego spokoju zerknij do scenariusza i sprawdź punkt po punkcie, czy wszystko masz przygotowane. A potem wrzuć na luz i daj czadu! :)

Wpis powstał w ramach akcji High 5 - przybij piątkę z blogującymi anglistkami. Raz na dwa miesiące w edukacyjnej blogosferze pojawia się kilkanaście świetnych wpisów z piątką w tle tak, by czytelnicy otrzymywali jak najwięcej ciekawych pomysłów. W tej edycji tematem wiodącym jest ostatnio modne i szeroko pojęte hasło back to school. Zajrzyjcie koniecznie na poniższe blogi, by naładować się energią na nadchodzący rok szkolny!

Ewa Szymkowiak - prowadzenie zeszytu na 5!


Jakie są Twoje rady przed pierwszymi zajęciami? 
Pozdrawiam już prawie szkolnie!
Monika :)

Może spodoba Ci się!

30 komentarze

 1. Aż mi się przypomniały wszystkie moje pierwsze zajęcia! Świetne rady dla każdego, kto stresuje się początkami. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pomimo bagazu doświadczeń nadal odczuwam stres:)

   Usuń
 2. Magda, mi też się przypomniały początki :)
  Super rady, szczególnie dla początkujących :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! Na pewno wpis baaaardzo przydatny dla "świeżynek" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trafne uwagi, przydatne rady :) Mając je w głowie, można poczuć się bezpieczniej :) Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 5. Keep calm and ... - chyba wydrukuję i zamieszczę w zasięgu wzroku :) Dziękuję za ten kojący wpis!

  OdpowiedzUsuń
 6. Well done Monika! Keep calm& keep up good work!😀

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wpis! Na pewno przyda się początkującym nauczycielom :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cokolwiek się zdarzy, to sytuacje ratuje właśnie postawa KEEP CALM! Fajne ujęcie tematu! W samo sedno!

  OdpowiedzUsuń
 9. Przydatny wpis dla "świeżynek", ale i dla tych, co się stresują za każdym razem przed startem nowego roku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się z tymi zasadami, mimo że nie uczę maluszków. Warto mieć plan awaryjny a jednocześnie umieć dostosywać się do sytuacji w klasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są takie sytuacje, że plan awaryjny staje się planem głównym, więc dobrze jest go przemyśleć:)

   Usuń
 11. Też mi się przypomniały początki ;) Zdecydowanie na zajęciach z dziećmi trzeba być gotowym na wszystko ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Porady dodające niezwykłej otuchy ;) Pierwsze zajęcia z maluchami, rzeczywiście wymagają "wyluzowanego" nastawienia na wszelkie stresujące ewentualności ;) Rewelacyjny wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przede wszystkim KEEP CALM ;) oczywiście jeśli zadbasz o wszystkich 5 punktów :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Podrzucę ten post komuś komu się bardzo przyda.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiesz co, mam wrażenie, że te zasady doskonale sprawdzilyby się też na zajęciach z dorosłymi... wcale aż tak bardzo sie nie roznimy od dzieciaczkow :) i uwielbiam pomysl z pacynka, dzieciaki rzeczywiscie lubia tego typu anglojezycznych gosci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nigdy nie pracowałam z dorosłymi, ale myślę, że coś w tym jest:)

   Usuń