Pomysły przy tablicy: zabawy na zajęcia kulturowe

17:32Cześć! Mam na imię Ewelina i jestem nauczycielką jeżyka angielskiego w szkole podstawowej. Od ponad roku dzielę swoimi pomysłami na lekcje angielskiego na blogu Pomysły przy tablicy, z przyjemnością zaglądam również do innych blogujących nauczycielek. Małe – Duże odwiedzam bardzo chętnie, zawsze znajduję na nim śliczne materiały i ciekawe pomysły na pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym. Dlatego bardzo ucieszyłam się na możliwość wymiany doświadczeń z Moniką i z zapałem zabrałam się za planowanie gościnnego wpisuJ

Pracuję głównie z dziećmi w młodszym wieku szkolnym a od września 2016 roku uczę dwie klasy sześciolatków. Przyznam, że są to lekcje, które pochłaniają naprawdę mnóstwo mojej energii, każda minuta lekcji musi być czymś wypełniona, cały czas „biegam” po sali, nie ma mowy o siadaniu za biurkiem ;)  Dlatego podziwiam pracę nauczycieli w przedszkolu – zdaję sobie sprawę z tego, jak trudna jest to praca, okiełznanie takich maluchów i prowadzenie ciekawych zajęć z tak małymi dziećmi.

Moi uczniowie – również ci najmłodsi – bardzo lubią lekcje kulturowe. Z dużym zainteresowaniem słuchają o tym, jak wygląda dzień w szkole ich rówieśników w Anglii, bardzo chętnie poznają kulturę Wielkiej Brytanii. Staram się więc przeprowadzać lekcje tego rodzaju jak najczęściej, opracowałam też dużo materiałów związanych z Wielką Brytanią. Wszystkie moje gry znajdziecie w serii A week in London. Dzisiaj postanowiłam więc podzielić się z Wami kilkoma pomysłami na zabawy, które wykorzystuję w swoich najmłodszych grupach podczas zajęć kulturowych.
Krykiet. Na podłodze rozkładamy flashcards (obrazkami do dołu) a na nich stawiamy kręgle. Przy pomocy czegoś J podobnego do kija do krykieta (ja często używam duzej buletki po wodzie mineralnej) dziecko uderza piłkę. Zabawa polega na podaniu nazwy obrazka, na którym zatrzyma się piłeczka.
If I were The Queen… Zabawa w stylu doskonale wszystkim znanych Kalamburów. Dzieci siedzą w kole, ochotnik staje na środku i pokazuje hasło ukazujące, czy zajmowałby się, gdyby był Królową Elżbietą II przez jeden dzień. Poziom językowy gry zależy od wieku dzieci. Starsi uczniowie mogą poprzedzać pokazywanie czynności tytułowym „If I were The Queen …”, młodsi os razu próbują pokazać hasło.
The Queen’s Guard. Ochotnik zamienia się w Strażnika Królowej – stoi na baczność przed Pałacem Buckhingam. Pozostałe dzieci to nieznośni turyści, którzy chcą rozśmieszyć naszego strażnika. Stojąc w rzędzie jedno po drugim podchodzą do strażnika i gestem lub słowem (w języku angielskim) starają się zmusić naszego strażnika do uśmiechu
Budujemy Big Ben. Do tej zabawy potrzebne będą różnokolorowe klocki. Dzielimy dzieci na kilka małych grup, każda z nich otrzymuje swoje klocki. Następnie zgodnie z instrukcjami nauczyciela, wszystkie grupy budują Big Ben. Prowadzący podaje kolory i ilość klocków, z jakich dzieci wznoszą kolejne partie swojej budowli.
Pass the bomb. Możemy pobawić się w doskonale znaną angielskim dzieciom zabawę. Gra się w nią, siedząc w kole. Najprostsza wersja tej zabawy polega na podawaniu nakręconego minutnika. Przy każdym przekazaniu minutnika, dzieci liczą ‘one, two, three..’ dopóki przesyłka nie „wybucha”, czyli minutnik nie zakończy odliczania czasu. Osoba, który w tym momencie trzymała go w ręce wykonuje polecenie nauczyciela. Polecenia są różne w zależności od tego, przy jakiej liczbie ‘wybuchła’ przesyłka. I tak np.
1 – Sing a song!
2 – Turn around!
3 – Say a colour! itp.


To tylko kilka zabaw, z których korzystam podczas zajęć kulturowych. Zachęcam Was do podejmowania tego tematu, dzieciaki są naprawdę ciekawe świata i jak gąbka chłoną informacje związane z innymi krajami. Mam nadzieję, że już zaczynacie planować organizację takich zajęć ;) Pozdrawiam serdecznie! 

Jeśli spodobał Wam się wpis Eweliny, zajrzyjcie koniecznie na jej bloga!
Ewelinę znajdziecie na blogu, facebooku i instragramie:) 

Może spodoba Ci się!

3 komentarze

  1. Jestem częstym bywalcem na blogu Eweliny, zawsze mozna znaleźć tam ciekawe pomysły do wykorzystania. Tez jestem fanką lekcji kulturowych i z własnego doświadczenia wiem, ze dzieci chętnie w nich uczestniczą. Pomysły na zabawy, ktore zapreżentowala Ewelina sa bardzo oryginalne. Podoba mi sie budowanie Big Bena. Założę sie, ze The Queens Guard jest hiciorem wsród dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię bloga Eweliny :-) Jej pomysły są genialne! Muszę wypróbować te zabawy - szczególnie The Queen's Guard :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię lekcje kulturowe, mam nadzieję, że skorzystacie z pomysłów dla maluchów :)

    OdpowiedzUsuń