3 sposoby na urozmaicenie pomocy dydaktycznych

13:22
Flashcards, memory, bingo i wciąż to samo... istnieje masa innych gier i zabaw, ale często właśnie te najprostsze są najlepsze. Dlatego oprócz ich przebiegu, warto urozmaicić też wygląd! 

Zmień kształt

Zmień nudne kwadraty i prostokąty, na gwiazdki, koła itp. Im kształty ciekawsze - tym lepiej!
Ja do tematyki świątecznej przygotowałam memory i bingo w kształcie gwiazdek. Natomiast materiały do omawiania książeczki  "Brown bear, brown bear..." przygotowałam włąśnie w formie brown bear:). Jeśli to nie memory, a np. sorting - nie bój się nadać poszczególnym przedmiotom ich właściwych kształtów - jeśli to kubek, niech ma kształt kubka, a jeśli ołówek - to właśnie ołówka. 


Dodaj kolorowy rewers

Na wielu stronach i blogach, m.in. tutaj, do materiałów do wydruku autorzy dodają kolorowe rewersy. Wygląda to ślicznie, a uczniowie nie mogą się doczekać,aż zobaczą co jest na karcie. Czasem też pozwalam starszym dzieciom zgadywać temat zajęć właśnie na podstawie rewersów:). Mega skupienie - polecam! 

Powiesz no dobra, ale przecież to tyle tuszu... I ja do niedawna mówiłam to samo. Na jednym ze szkoleń zobaczyłam piękne materiały z cudownymi awersami i przepadłam. Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo przykładam się do tworzenia materiałów, staram się, by były jak najbardziej przyjazne dla oka, gdyż chcę korzystać z nich jak najdłużej. Jeszcze półtora roku temu robiłam materiały na zasadzie "oby były, i tak przecież kiedyś się zniszczą" i nie chcę ich używać kolejny raz, bo są po prostu brzydkie.  Nadal szkoda mi było tuszu, postanowiłam więc podklejać je kolorowym papierem (rozwiązuje to też problem prześwitywania). Z czasem jednak i to przestało mi wystarczyć, więc... zamiast żałować tuszu znalazłam sposób aby płacić za niego mniej i wkrótce też Ci o tym opowiem:). Teraz wycinanie i laminowanie przychodzi łatwiej, gdy wiem, że za chwilę będę miała śliczne materiały. I wiecie co? Wcale nie wygladają gorzej od tych kupnych:)


Sięgnij do bajek

Nauczyciele pracujący z dziećmi z bajkami są na bieżąco, więc z rozpoznaniem, co jest na topie nie bedzie problemu. Dzieci o wiele chętniej będą uczyły się słówek jeśli np. zamiast minek przedstawiających emocje, na kartach znajdą się bohaterowie z bajki. U mnie świetnie sprawdziły się flashcards z Krainą Lodu i puzzle z minionkami, do nauki godzin:). 


A Ty, jak urozmaicasz swoje materiały? Podziel się w komentarzu!:)

Pozdrawiam zimowo (nareszcie spadł u nas śnieg! 💖)
Monika

Może spodoba Ci się!

8 komentarze

 1. Urozmaicam właśnie tak, jak to opisałaś ;). Kolorowe tła są najlepsze, mi tam na to nie żal tuszu (a już od jakiegoś czasu drukuję u siebie, żeby nie było ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. też ostatnio drukuję obustronnie i materiały są dzięki temu tak piękne, że aż panie przedszkolanki pytają skąd takie mam ;) chciałabym jeszcze drukować na grubszym papierze i laminować grubszą folią, ale póki co jest jak jest :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja drukuję na kartkach z bloku technicznego, ale zanim kupię sprawdzam, czy nie jest za gruby. Laminuję folią 80mic:)

   Usuń
 3. Ja ostatnio jestem na etapie drukowania na zwykłym papierze i robienia kuli z różnej wielkości kartek. Dzieciaki uwielbiają grać taka piłką, a później ją rozwijać kartka po kartce i odkrywają, co jest w środku :-)
  Polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o teraz do zimowych tematów w sam raz, taka kula śnieżna!

   Usuń
 4. Pomysł z kształtami super, mogę sprzedać na szkoleniu???? Źródło podam.:)

  OdpowiedzUsuń