10 gingerbread men

18:51


Grudzień to cudowny czas świątecznych zajęć, ale co zrobić, gdy nie można przeprowadzić świątecznych tematów?  W zeszłym roku dostałam od siostry książeczkę "10 gingerbread men". Nie jest to idealna książeczka, ale dzieci bardzo ją lubią, a my możemy przy jej pomocy przećwiczyć liczenie w zakresie 10 oraz temat zabawek. Książeczka zawiera 10 plastikowych pierniczków, które z każdą stroną odejmujemy, a na koniec żegna nas uroczym rozkładanym domkiem.Całą książeczki możecie obejrzeć na fanpage'u Małe pomysły - duże inspiracje.

Odrobinę zmodyfikowałam słownictwo i stworzyłam flashcards oraz memory.

POBIERZ


Memory w kształcie gwiazdek tak mi się spodobało, że poszłam za ciosem i przygotowałam jeszcze gwiazdkowe bingo.

POBIERZW trakcie omawiania książeczki przygotowuję papierowe talerze dla każdego dziecka oraz papierowe pierniczki. Aby zaoszczędzić tusz wydrukowałam po prostu kolorowankę - pierniczka na brązowej kartce. Kiedy czytamy już książeczkę po raz któryś, dzieci układają 10 pierniczków i wraz z biegiem opowiadania zdejmują po jednym.. Czasem wymieniam te pierniczki papierowe na drewniane na klamerkach - jest szał:). Na ostatnich zajęciach przed świętami przynoszę dla dzieci maluteńkie pierniczki i to one wędrują na talerzyki zamiast tych papierowych. A potem, wiadomo - lądują w brzuchach:).  Możecie też przygotować łączenie pierniczków w pary - albo na zasadzie memory, albo w wersji łatwiejszej - z cyframi i kropkami. Ja w zależności od grupy wybieram sobie jedną z wersji lub obie stosuję wymiennie.

POBIERZ


Co do tematu zabawek, to proponuję Wam bardzo prostą w przygotowaniu grę "What's under the Christmas tree?" - tutaj jednak pojawia się aspekt świąteczny. Potrzebujemy choinki (może być taka na flashcard) i i flashcards z zabawkami. Chowamy wybraną przez siebie zabawkę "pod choinkę" i dzieci zgadują, co może być pod choinką. Jeśli macie trochę więcej czasu i możliwości, możecie zapakować realia w ozdobne pudełka i włożyć je pod przedszkolną choinkę. A jeśli przedszkole lub szkoła językowa zapewnia Wam na to fundusze, to realia lub flashe mogą zastąpić drobne upominki - to doskonały pomysł na zwieńczenie świątecznych lekcji.


Mam nadzieję, że nie możecie się doczekać świątecznych zajęć tak jak ja:) A może już je rozpoczęliście?

Pozdrawiam,
Monika


Może spodoba Ci się!

6 komentarze

  1. Tak się cieszyłam z rozpoczęcia świątecznych lekcji, że aż się rozchorowałam! :( Mam nadzieję, że po niedzieli wrócę do akcji, bo przygotowałam mnóstwo wspaniałości dla moich uczniów. :)

    I żałuję, że nie mam takiej fajnej książeczki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaka fajna książeczka! Super pomysł na świąteczna lekcję!

    OdpowiedzUsuń