Do you like broccoli ice cream?

11:25
Witajcie! 

Dziś o mojej ulubionej piosence o jedzeniu, czyli Do you like broccoli? od Super Simple Songs.

Dzięki piosence wprowadzimy następujące zwroty: do you like...?, yes, I do, no, I don't oraz słownictwo: broccoli, ice cream, donut, juice, popcorn, pizza, banana, soup. Fenomenem tej piosenki jest to, że oprócz zwykłego jedzenia ukazuje ona przezabawne łączenia, jak właśnie broccoli ice cream, donut juice itp. 

Moje dzieciaki szaleją za tą piosenką i wcale się im nie dziwię. Dzięki ciekawym i nowym dla nich zabawom słownictwo zapamiętały w mig. A oto niektóre z nich:)


Memory


Ze strony Super Simple Learning wydrukowałąm flashcards w pomniejszonym formacie (4 karty na stronę A4) razy dwa i stworzyłam z nich memory. Oprócz tradycyjnego sposobu, wykorzystuję te karty także do innych gier.

Lotto

Karty od memory rozdaję dzieciom. Wymieniam słowa, a dzieci, które mają tę kartę kładą ją na środek. Wydaje się proste, ale takie nie jest, ponieważ w talii mamy też karty łączone, tak jak widać na zdjęciu powyżej - są ice cream, ale też broccoli ice cream. Oj żebyście widzieli te emocje... :)

Piotruś

Nadal karty od memory - z tym, że jedną z nich zabieram, tak by ta, która została pełniła rolę Piotrusia. Siedzimy w kole, każde z dzieci otrzymuje karty, układamy je w "wachlarz" i dzieci kolejne wyciągają od siebie karty. Kto ma parę, kładzie ją na środek i nazywa to, co się na niej znajduje. Starsze dzieci mogą prosić o konkretną kartę, np. Can I have broccoli ,please? 

Podpisywanie

Ponownie wydrukowałam flashcards, zalaminowałam je, wycięłam osobno obrazek, osobno podpis. Jako, że starszaki bardzo ciekawe są czytania, pisania i liter ogólnie, postanowiłam spróbować z nimi "podpisywać" ilustracje. Bardzo im się spodobało i po kilku próbach, dziś bezbłędnie dopasowują napisy do obrazków. Na zdjęciu są ilustracje do innej piosenki, ale o niej na końcu:)

Hungry Monster


Przy temacie jedzenia nie może zabraknąć Charliego. Head Full Of Ideas udostępnia szablony kart, do których można wkleić swoje słownictwo i tak też uczyniłam. Wystarczy wydrukować flashcards w wersji 9 lub 12 kart na A4 razy dwa. Jeden komplet na karty, a jeden na pokarm dla Charliego.  Opis gry znajdziecie TUTAJFishing

Nie może zabraknąć ulubionej zabawy dzieci, czyli właśnie łowienia:)


Stwórz własne smaki

Kiedy dzieci opanowały słownictwo, miały za zadanie wymyślić własne smaki. I tak powstały m.in. brokułowy popcorn i pączkowa pizza:). Dla dzieciaków super frajda, a my nadal ćwiczymy słownictwo. 

Miksowanie smaków

Cóż, to zadanie zależy od Waszych preferencji i przekonań. Niektórzy oburzają się, kiedy jedzenie jest "marnowane", ale ja uważam, że jeśli chodzi o edukację, to nie jest to marnowanie, choć wiadomo - staram się produkty wykorzystać do maksimum, tak,by jak najmniej wylądowało w koszu. W miarę możliwości przynieś produkty spożywcze o których mowa w piosence i spróbujcie odtworzyć te zabawne połączenia, a odważniejsze dzieci mogą nawet dokonać degustacji. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, to spróbuj odtworzyć takie jedzenie w domu i zrobić zdjęcia, a potem pokazać dzieciom. Ubaw po pachy, gwarantuję.

A teraz wyobraź sobie miny klientów i obsługi kawiarni, kiedy w długi weekend majowy wsadzałam brokuła w lody i przygotowywałam to zdjęcie :)


Na koniec kilka przydatnych linków:)

Ostatnio pojawiły się dwie nowe wersje piosenek: do you like pickle pudding oraz lasagne milkshake, mnie osobiście nie przypadły do gustu, uważam też, że dwie powyższe piosenki w zupełności wystarczą:).

Mam nadzieję, że moje propozycje okażą się przydatne i przypadną Wam do gustu.

Pozdrawiam,
Monika

Może spodoba Ci się!

2 komentarze