Jak przechowywać pomoce dydaktyczne?

11:49Witajcie! Jeśli jesteście przedszkolnymi zbieraczami wszystkiego - to ten wpis jest dla Was.
Do każdego tematu przygotowuje zestaw ilustracji, które pokaże dzieciom podczas zajęć. Jestem też zwolenniczką własnoręcznie wykonanych pomocy dydaktycznych, więc pełno mam puzzli, memory, domino różnego rodzaju, uwielbiam robić też liczmany.

W zeszłym roku złapałam się na tym, że nie pamiętam, jakie ilustracje już mam, albo że nie mogę ich odnaleźć. Postanowiłam posegregować je tematycznie. Padło na najzwyklejsze białe teczki wiązane (teraz postawiłabym jednak na te z gumką). Posegregowane, wsadzone do teczek, teczki podpisane i do szafki. Teczek było ok. 19-20, miały swoja zawartość i trochę ważyły. Co tygodniowe, a czasem codzienne wyciąganie wszystkich teczek, wyszukiwanie potrzebnych ilustracji i odkładanie tych już zbędnych do właściwej teczki okazywało się czasochłonne, więc najczęściej ilustracje lądowały wrzucone luzem do szafki. 

Postanowione - teczki muszą by lepiej podpisane i zdecydowanie "na wierzchu". Na Pinterest natrafiłam na takie zdjęcie:

i pomyślałam, że wygląda to całkiem schludnie. Zaczęłam poszukiwania odpowiedniego pudła. Obeszłam wszystkie markety i najbliższe ideałowi pudełko znalazłam w  PSB Mrówka, przy okazji zakupów akcesoriów rowerowych. Wszystkie teczki przytargałam do domu, a właściwie przywiozła mi je koleżanka, kiedy byłam na zwolnieniu. Dwie godziny zajęło mi segregowanie i robocze podpisywanie teczek. Później - etykiety. Zależało mi, by nie były one ze zwykłego papieru, który trzeba będzie laminować, bo inaczej nie posłuży nam długo. Znalazłam stare strony działowe do segregatora, które są z miękkiego plastiku, prawie folii. Pocięłam je - odcinałam dziurki, później przecinałam je na kilka części i nadawałam im kształt zakładek indeksujących. Na samoprzylepnym papierze wydrukowałam ogólne hasła, przykleiłam je na zakładki, a zakładki na teczki. 


Krok po kroku:
Potrzebujemy papieru samoprzylepnego, na którym wydrukujemy hasła, twardej folii lub miękkiego plastiku, taśmy klejącej i nożyczek


Nadajemy kształt naszym etykietkom:Przyklejamy hasła na etykietki, 


a etykietki na teczki:)


A Wy jak przechowujecie swoje pomoce dydaktyczne?

Pozdrawiam,
Monika;)

Może spodoba Ci się!

3 komentarze

 1. świetny pomysł z tym segregowaniem materiałów, ja w szkole mam segregatory papierowe z IKEA a w nich poupychane koperty z opisami, ale i tak czasami nie pamiętam czy taką tematykę już posiadam. Ale Twój pomysł mi bardziej przypadł do gustu. pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam w białych teczkach A3, bo wiele moich rzeczy inaczej się nie mieści, leżą sobie w pudle z Ikei i ciężko wydobyć te ze spodu... ale jak tylko będę miała trochę czasu to korzystając z Twojego pomysłu kupię inne pudło i ustawie je do pionu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. No właśnie ja mam już problem z przechowywaniem gier, które robię dla moich przedszkolaków. Tu są wszystkie spisane:
  http://www.debinski.edu.pl/spis-gier/
  ale w wyszukiwanie ich w pudełkach staje się kłopotliwe.

  OdpowiedzUsuń